Зробити стартовою Додати у обране
 
Чернігівський міський відділ » Актуальні питання » КУРІННЯ: МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ
Навігація по сайту
Головна сторінка
Актуальні питання
Надзвичайні ситуації та події
в регіоні
Санепідситуація в регіоні
План роботи санепідустанови
Лабораторні дослідження
Про публічну інформацію
Реквізити
 
Популярні статті
» Загартування дітей – запорука здоров’я
» Про якість води відкритих водойм у місця ...
» Профілактика професійних захворювань при ...
» Виконання програми моніторингу об’єктів ...
» Моніторинг інфекційної захворюваності по ...
Архів новин
Червень 2021 (2)
Травень 2021 (8)
Квітень 2021 (6)
Березень 2021 (5)
Лютий 2021 (6)
Січень 2021 (6)
Грудень 2020 (4)
Листопад 2020 (1)
Жовтень 2020 (3)
Вересень 2020 (3)
Серпень 2020 (5)
Липень 2020 (9)
Червень 2020 (6)
Травень 2020 (9)
Квітень 2020 (7)
Березень 2020 (6)
Лютий 2020 (5)
Січень 2020 (5)
Останні новини
ЗаголовокКатегория
 • Моніторинг інфекційн...
 • Санепі...
 • Виконання програми м...
 • Санепі...
 • Про якість води відк...
 • Актуал...
 • Профілактика професі...
 • Актуал...
 • Загартування дітей –...
 • Актуал...
 • Про випадки ботулізм...
 • Актуал...
 • КУРІННЯ: МІФИ ТА РЕА...
 • Актуал...
 • Моніторинг інфекцій...
 • Санепі...
 • Про випадки ботулізм...
 • Актуал...
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
 • 28 квітня - Всесвітн...
 • Актуал...
 • Про випадки ботулізм...
 • Санепі...
 • Імунізація зберігає ...
 • Актуал...
 • Моніторинг інфекційн...
 • Санепі...
 • Профілактика малярії
 • Актуал...
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
 • Чим дихає наше мі...
 • Актуал...
 • Туберкульоз – загроз...
 • Актуал...
 • Охорона водних ресур...
 • Актуал...
 • Моніторинг інфекційн...
 • Санепі...
  SiteInfo
   Лучшие авторы:
    1    red     96  -  0
    2    serbel     1  -  0


   Новостей:
    Сегодня: 0
    За месяц: 7
    За все время: 96


   Пользователей:
    Новых: 0
    За месяц: 0
    Всего: 33
  Зараз онлайн
  Зараз на сайті: 1
  Пошукових роботів: 0
   
   

  Актуальні питання : КУРІННЯ: МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ
   
  Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) відзначають Всесвітній день без тютюну (World No Tobacco Day). Цей день був проголошений в 1988 році для того, щоб нагадати і пояснити людям про небезпеку вживання тютюну, переконати людей відмовитися від вживання всіляких його форм.
  Куріння - одна з найбільш поширених звичок, що завдають шкоди здоров'ю людини і цілого суспільства. В процес куріння залучені практично всі верстви населення, в тому числі жінки і підлітки. Тютюнова залежність - офіційно визнана хвороба, що є соціальною проблемою суспільства. 
  В Україні станом на 2019 рік 24,2% дорослих є щоденними курцями (42,2% чоловіків та 9,4% жінок). 
  За даними ВООЗ щороку в світі від куріння помирає 5,4 мільйона осіб. До 2030 року ця цифра перевищить 8 мільйонів смертей, причому більше 80% асоційованих з тютюном смертей відбудуться в країнах, що розвиваються. У XX столітті тютюнова епідемія вбила 100 мільйонів чоловік, а протягом XXI століття вона вб'є 1 мільярд чоловік. 
  Зпрощенні уявлення про тютюнопаління незмінно живлять грунт, на якій з'являються паростки все нових і нових міфів про куріння і сигарети. Ці казки дуже успішно «заколисують» свідомість людей, заспокоюють їх і гасять в мозку все тривожні лампочки, які змушують задуматися про доцільність свого вибору, породжують чимало домислів і помилок. Спробуємо розібратися в хитросплетіннях основних тютюнових міфів.
  Міф 1. «Куріння - це звичка»
  На відміну від відмови від сніданку, тертя очей руками, недосипу у будні дні та інших шкідливих звичок, куріння - це зовсім не звичка, а - наркотична залежність. Більшість курців відчувають жах від наркотиків, будучи, по суті, наркоманами. Якщо Ви курите, подобається Вам це чи ні, але Ви - хворі; пам'ятайте: як і всі важкі захворювання, Ваша хвороба не тільки хронічна, але і прогресуюча.
  Міф 2. «Куріння - це нешкідливе заняття»
  Куріння - головний фактор ризику захворювань легенів, серця, нервової системи. 9 з 10 хворих на рак легенів курили. Якщо людина почала палити в 15 років, тривалість його життя зменшується більш ніж на 8 років. Ті, хто почав курити до 15 років, в 5 разів частіше вмирають від раку, ніж ті, хто почав курить після 25 років. Вчені Німеччини встановили, що кожна сигарета скорочує життя на 12 хвилин. 
  Міф 3. «Сигарета допомагає розслабитися та зняти стрес»
  Про вплив нікотину на стрес говорять уже давно. В основному, говорять курці, які «заспокоюються», закуривши. Насправді, сигарети не допомагають розслабитися, а курців заспокоює ритуал - дістав сигарету, запалив, затягнувся, видихнув. Нікотин є однією зі шкідливих речовин, що містяться в димі. Він не має заспокійливу дію, інакше він би давно застосовувався в медицині як дешевий засіб від стресу. Нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає викид адреналіну, в результаті чого у людини підвищується тиск, прискорюється серцебиття, підвищується рівень цукру в крові, через що тютюн підвищує чутливість до стресу. Але разом з цим нікотин ще й отруйний, оскільки токсично діє на мозок внаслідок його кисневого голодування. Крім нікотину з тютюновим димом в організм потрапляє безліч інших шкідливих речовин, які поступово приводять до погіршення здоров'я. І чим воно стає слабкіше, тим більше схильною до стресів стає людина.
  Міф 4. «Кинеш палити - розтовстієш»
  Іноді люди скаржаться, що почали набирати вагу, відмовившись від сигарет. Звідси і невірний висновок про зв'язок тютюнопаління та схуднення. Справа зовсім не в сигаретах, а в тому, що люди починають «заїдати» стрес, що виникає при відмові від куріння, і їдять знічев'я в ситуаціях, коли раніше закурювали. У тому, що відмовитися від тютюну складно, немає нічого дивного - тютюнова залежність за силою не поступається героїнової. Також куріння може викликати збої в роботі ендокринної системи організму і привести до деякої втрати ваги. Однак це не те схуднення, до якого варто прагнути. Збої на гормональному рівні - це занадто висока ціна за кілька кілограмів. І ось тут в самий раз згадати про щоденну зарядку, а також їсти більше овочів і фруктів.
  Міф 5. «Діти курців звикають до тютюну ще до народження»
  Часто доводиться чути від тих, що палять вагітних, що лікар велів їм кинути курити в першому триместрі. Якщо це не вдалося, то потрібно продовжувати палити - тому що «дитинка всередині вже звик», а також «вагітним не можна переживати, краще курити і бути спокійною, ніж кинути і нервувати». Ці рекомендації шкідливі і ні на чому не засновані. Доведено, що куріння майбутньої матері призводить до передчасних пологів, викиднів, народження дітей з недостатньою вагою і різними вадами розвитку, збільшує ризик раптової дитячої смерті у дітей першого року життя. За різними даними, куріння майбутньої матері впливає на дитину аж до шестирічного віку - такі діти частіше хворіють і гірше вчаться. Також доведено, що вдихання тютюнового диму призводить до вираженої гіпоксії плода. По суті, немовля в утробі жінки, що палить відчуває нестачу кисню, постійно «задихається».
  Міф 6. «Легкі сигарети менш шкідливі»
  «Легкі», ментолові і з «пониженим вмістом смол» сигарети шкідливі для здоров'я так само, як і звичайні. Відчуття їх меншої «шкідливості» майстерно сформовано тютюновою рекламою. Навіть в «легких» сигаретах міститься досить нікотину для формування сильної залежності. До того ж, перейшовши на «легкі» сорти, курці схильні збільшувати кількість викурених сигарет, сильніше і частіше затягуватися, збільшуючи дозу отриманого нікотину і смол. Сигарети з ментолом, що подаються більш вишуканими, жіночими, освіжаюче ароматними, формують тютюнову залежність навіть швидше звичайних. Високотехнологічні фільтри сигарет, хоча і здаються надійним захистом, насправді є ще одним прийомом виробників - курець і навколишні все одно отримують солідну дозу шкідливих речовин, нікотину і диму.
  Міф 7. «Паління небезпечне тільки для тих, хто курить»
  Лікарі давно встановили, що пасивні курці стають жертвами тютюну. Перебуваючи в компанії людей, що палять, людина ризикує не тільки звикнути до тютюнового диму (від чого один крок до сигарети), а й отримати весь «букет» захворювань, пов'язаних з курінням. Не існує безпечного рівня впливу тютюнового диму. Вторинний тютюновий дим містить близько 4000 хімічних речовин, в тому числі близько 70 канцерогенів. Доведено, що саме пасивне куріння - причина більшості випадків раку легенів і захворювань серцево-судинної системи у некурящих. Практично половина всіх дітей в світі - вимушені пасивні курці. Близько 50 мільйонів вагітних жінок по всьому світу щорічно стають пасивними курцями, піддаючи впливу тютюнового диму своїх майбутніх дітей.
  Міф 8. «Кинути можна, поступово скорочуючи кількість викурених сигарет»
  Курець сподівається, що, звикаючи викурювати все менше і менше сигарет, він зможе зменшити своє бажання курити. Але це не звичка. Це - залежність, а природа будь-якої залежності полягає в тому, щоб бажати все більше і більше, а не менше і менше. Куріння - ланцюгова реакція, яка буде тривати все життя, до тих пір, доки Ви не зробите впевнених зусиль розірвати цей ланцюг. Доведено, що одна викурена сигарета веде до повного відновлення наркозалежності. Пам'ятайте: «всього одна сигарета» - саме так люди і зриваються на самому початку спроби кинути палити.  Прийміть вірне рішення, просто позбудьтеся від куріння і не вживайте більше нікотин ніколи.
  Міф 9. «Кинути палити легко»
  На жаль, це не так. Більшість курців намагалися кинути палити хоча б раз в житті, і це у них не виходило. Самостійно це зробити в стані не більше 3 осіб зі 100. За допомогою лікарів - чоловік 50 - 70. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, з першої спроби це вдається лише кожному 100 курцеві зі стажем. 
  Міф 10. «Відмова від сигарет після багатьох років куріння - занадто великий стрес»
  Думка про те, що завзятим курцям не можна повністю кидати курити, навіть якщо вони захворіли через цію звичку, помилкова. Позбавлення від тютюнової залежності завжди робить благотворний вплив на організм і істотно знижує навантаження на серце і легені. Відомо, що нікотин починає виводитися з організму вже через 2 години після відмови від тютюну, через 12 годин рівень окису вуглецю в крові нормалізується, і людина перестає відчувати брак повітря. Вже через 2 дні смак і нюх стануть гостріше, а через 12 тижнів людині буде помітно легше ходити і бігати через поліпшення у системі кровообігу. До 9 місяців потрібно на те, щоб зникли проблеми з диханням: кашель і задишка. У деяких завзятих курців це позбавлення може проходити важко, аж до загострення хронічних захворювань. Проте, вже відпрацьовані методи поступової відмови від тютюну навіть при тяжких патологіях. «Організм уже звик до нікотину і повинен його отримувати» - самогубна тактика. Кинути палити - це означає відмовитися від постійної інтоксикації свого організму. Зробити це ніколи не пізно.
  Пам'ятайте, нікотин - це отрута повільної дії, він руйнує організм зсередини протягом багатьох років. Паління найсильнішим чином підриває здоров'я людини. Кожному необхідно це якомога глибше зрозуміти і усвідомити. Ніхто не повинен добровільно руйнувати свій організм. Зробіть правильний вибір – оберіть здоров'я.


  Лікар з комунальної гігієни відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень                             Д.А.Романенко

   
   
   
   
   
 • Їжа швидкого приготування - небезпечна
 • Туберкульоз – загроза для кожного!
 • Актуальні питання профілактики туберкульозу
 • Радон у нашій оселі
 • Харчуємося збалансовано
 •  
   
   (голосов: 0)
   Версія для друку