Зробити стартовою Додати у обране
 
Чернігівський міський відділ » Актуальні питання » Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
Навігація по сайту
Головна сторінка
Актуальні питання
Надзвичайні ситуації та події
в регіоні
Санепідситуація в регіоні
План роботи санепідустанови
Лабораторні дослідження
Про публічну інформацію
Реквізити
 
Популярні статті
» Про радіаційний фон у м. Чернігові у 202 ...
» Про проведення ПЛР-дослідження на COVID ...
» Щодо дотримання протиепідемічних заходів ...
» Про виконання протиепідемічних заходів у ...
» Виконання програми моніторингу об’єктів ...
Архів новин
Січень 2021 (5)
Грудень 2020 (5)
Листопад 2020 (4)
Жовтень 2020 (6)
Вересень 2020 (6)
Серпень 2020 (6)
Липень 2020 (9)
Червень 2020 (6)
Травень 2020 (9)
Квітень 2020 (7)
Березень 2020 (6)
Лютий 2020 (5)
Січень 2020 (9)
Грудень 2019 (6)
Листопад 2019 (6)
Жовтень 2019 (8)
Вересень 2019 (4)
Серпень 2019 (6)
Липень 2019 (8)
Червень 2019 (6)
Травень 2019 (6)
Квітень 2019 (4)
Березень 2019 (4)
Лютий 2019 (3)
Січень 2019 (2)
Грудень 2018 (6)
Листопад 2018 (4)
Жовтень 2018 (6)
Вересень 2018 (5)
Серпень 2018 (6)
Липень 2018 (7)
Червень 2018 (7)
Травень 2018 (6)
Квітень 2018 (5)
Березень 2018 (2)
Лютий 2018 (2)
Січень 2018 (5)
Грудень 2017 (4)
Листопад 2017 (6)
Жовтень 2017 (6)
Вересень 2017 (10)
Серпень 2017 (9)
Липень 2017 (8)
Червень 2017 (4)
Травень 2017 (5)
Квітень 2017 (1)
Березень 2017 (1)
Лютий 2017 (3)
Грудень 2016 (2)
Листопад 2016 (5)
Жовтень 2016 (1)
Вересень 2016 (3)
Серпень 2016 (2)
Липень 2016 (2)
Червень 2016 (4)
Травень 2016 (1)
Квітень 2016 (3)
Березень 2016 (1)
Останні новини
ЗаголовокКатегория
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
 • Про проведення ПЛР-...
 • Актуал...
 • Про радіаційний фон ...
 • Актуал...
 • Про виконання протие...
 • Актуал...
 • Щодо дотримання прот...
 • Актуал...
 • Аміак. Його вплив на...
 • Актуал...
 • Виробничий шум та йо...
 • Актуал...
 • Коронавірусна інфекц...
 • Актуал...
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
 • Безпечний манікюр: в...
 • Актуал...
 • Гігієнічна регламент...
 • Актуал...
 • Підступна хвороба -...
 • Актуал...
 • Виробнича вібрація, ...
 • Актуал...
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
 • Грибна пора: як відр...
 • Актуал...
 • 24 жовтня - Всесвітн...
 • Актуал...
 • Грип
 • Актуал...
 • Епідситуація по м. Ч...
 • Санепі...
 • Інформація щодо пров...
 • Лабора...
 • Виконання програми м...
 • Лабора...
  SiteInfo
   Лучшие авторы:
    1    red     263  -  0
    2    belm     25  -  0
    3    serbel     1  -  0


   Новостей:
    Сегодня: 0
    За месяц: 6
    За все время: 288


   Пользователей:
    Новых: 0
    За месяц: 0
    Всего: 33
  Зараз онлайн
  Зараз на сайті: 1
  Пошукових роботів: 0
   
   

  Актуальні питання : Що робити, якщо розбився ртутний термометр?
   

  Таке питання задавав собі майже кожен хто потрапляв в ситуацію коли розбивався ртутний термометр. З різних джерел хоча б один  раз в житі  ми чули про ртуть і яка вона небезпечна. Щоб зрозуміти більше потрібно розібратися, що ж таке ртуть і який вплив на організм вона чинить.

  Ртуть — це сріблясто-білий важкий метал, який відноситься до т оксичних   речовин першого класу небезпеки, рідкий за кімнатної температури та має властивість випаровуватись навіть  при +18° С .

  Пари ртуті та його сполуки дуже токсичні для організму навіть в незначних концентраціях. Потрапляючи через органи дихання, ртуть легко поглинає ться альвеолами легень і проникає в кров, а дсорбована еритроцитами форма розноситься по організму  проявляючи високу спорідненість до тканини мозку, вона негативно впливає на білковий обмін, нирки, шкодить нервовій системі викликаючи зміни нервово емоційного стану і може викликати критичні розлади в роботі серцево-судинної системи.

  При гострому отруєнні парам и ртуті розвивається запалення легенів і порушення центральної нервової системи (збудженя, дратівливість ).

  Тривалі (хронічні) отруєння також супроводжуються порушеннями центральної нервової системи, які виявляються в тремтінні кінцівок, депресією, змінах особистості, а у важких випадках – у галюцинаціях.

  Півперіод біологічного розпаду ртуті складає 70 днів, але іноді сягає 190 днів і більше.

  16 серпня 2017 року вступила в дію Мінаматская конвенція по ртуті, створена для захисту від шкідливого впливу цієї отруйної речовини на здоров’я людей та навколишнього середовища.

  Конвенцією передбачено заборону на виробництво, імпорт/експорт і продаж продуктів, що містять ртуть. Також вона рекомендована для 123 держав, що підписали цей документ. Від держав потребується розробка програм, які дозволять до 2020 року мінімізувати використання в побуті і на виробництві ртутьвмісних приладів. На даний момент дана конвенція ратифікована 73 країнами. Так, наприклад, в США і ЄС вже кілька років заборонені до продажу ртутні термометри . В Україні, яка також є учасником Мінаматской конвенції в даний час розробляються закони і програми для збору та утилізації ртутьвмісних тнрмометрів , енергозберігаючих ламп і ін.

  На сьогоднішній день термометри є одним з найпершого медичного обладнання, що використовується при погіршанні самопочуття для з’ясування температури організму і формування подальших дій для лікування.

  Використання ртутних термометрів, як надбання минулих років в побуті досить розповсюджено і не потребує особливого догляду та заміни батарейок.

  Проте ртуть в термометрі знаходиться в скляному герметичному резервуарі, який дуже крихкий і при найменшому ударі  або падінні може розбитися та вивільнити ртуть в навколишнє середовище, яка розсипається у вигляді маленьких сріблястих кульок по приміщенню в загальному об’ємі містить від 2-3 грамів ртуті .

  Отже, прибирати цю сріблясту речовину потрібно ретельно і швидко. в ідразу, як тільки ртуть опинилася поза межами термометра. Якщо на дворі значно холодніше, ніж в будинку то необхідно відкрити вікна - при низькій температурі виділення отруйних парів зменшується.

  Прибираючи ртуть, надіньте гумові рукавички, маску для захисту органів дихання , бажано унеможливити контакт з відкритими ділянками тіла .

  Ні в якому разі не застосовуйте пилосос для прибирання. По-перше, він забрудниться частинками ртуті і використовувати його в подальшому категорично заборонено та небезпечно. По-друге, фільтри пилососа не затримають усю ртуть і велика частина вже в розпиленому вигляді знову опиниться в приміщенні та осяде на всіх можливих поверхнях.

  Не можна прибирати ртуть віником. Це тільки подрібнює отруйні кульки у ртутний пил, ускладнюючи прибирання.

  Не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою – це призведе лише до розмазування ртуті та збільшення площі поверхні її випаровування.


                                                                                     Механічна демеркуризація – збір крапель ртуті

  - Виведіть  з приміщення всіх незадіяних у прибиранні людей,  особливо дітей, а також домашніх тварин;

  - з акрийте двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення;

  - відкрийте, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився градусник;

  - проведіть ретельний огляд усіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Зауважте, що кульки ртуті дуже добре катаються на будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів. Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги або іншої поверхні, добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, заглибини , нерівності. У світлі ліхтаря легко помітити сріблясті кульки ртуті завдяки їх  металевого блиску;

  - починати механічну демеркуризацію необхідно від периферії до центру місця, де був розбитий термометр, щоб не збільшити площу забруднення;

  -   збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розділилися на дрібніші. Використовуйте щільний лист паперу, зігнутий навпіл, а для закочування крапель ртуті на аркуш паперу – товстою голкою або в’язальною спицею;

  -   для збору дуже дрібних крапель ртуті використовуйте скотч. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті треба помістити в скляну банку;

  -   із щілин краплі ртуті можна дістати за допомогою медичного шприца з товстою голкою;

  -   якщо у вас з’явилися підозри, що частинки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат або під мостину паркету, їх слід зняти й ретельно оглянути. Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття тоді його необхідно обережно згорнути від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися у приміщенні, помістити у великій цілий целофановий пакет. Нажаль, килим доведеться викинути, оскільки прибрати з нього ртуть на 100% неможливо;

  -   зібрані залишки термометру необхідно також помістити в скляну банку, залити водою і щільно закрити кришкою. Поводьтеся із ртуттю, яку зібрали, дуже обережно. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, у сміттєпровід або унітаз – це призведе до нових забруднень. Банку зі ртуттю тримайте на балконі або в гаражі, передбачивши всі засоби для її цілісності, а потім передайте на утилізацію, зателефонувавши до МНС вашого регіону або 101.

  Хімічна демеркуризація

  - до даного етапу слід переходити тільки в тому випадку, якщо прибрано всі видимі крапельки ртуті, зібрано та видалено з приміщення всі забруднені предмети й речі.

  - м ісце, де була розлита ртуть, слід змочити 0,2% розчином перманганату калію ( марганцівки) або мильно-содовим розчином ( 30 г соди і 40 г мила на літр води). Нанести будь-який з цих розчинів на поряд розташовані від забрудненої ділянки дерев'яні і металеві поверхні, бо дрібні частинки ртуті мажуть на них осідати;

  - вікна й двері до даного приміщення повинні бути зачинені;

  - після перерви в 3 години зробіть якісне вологе прибирання в усій квартирі та інтенсивно провітріть приміщення;

  - для профілактики наслідків розбитого термометру протягом 10-15 днів необхідно проводити щоденні вологі прибирання приміщеннь з невеликим додаванням «Білизни» і проводити часті тривалі провітрювання.

   

   

  Лікар із загальної гігієни відділення епідеміологічного

  нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних

  захворювань Чернігівського міського відділу

  ДУ «Чернігівський ОЛЦ МОЗ України»                                                  Ігнатенко А.В.

   
   
   
   
   
 • Безпечне використання пестицидів в особистому господарстві
 • Шкідливі речовини, їх вплив на організм людини та захист працюючих
 • Коронавірусна інфекція в питаннях та відповідях
 • Пам'ятка для населення по проведенню поточної дезінфекції у домашніх вогн ...
 • Цвіль у наших кімнатах: яку небезпеку вона несе для людини
 •  
   
   (голосов: 0)
   Версія для друку